Tööandjate majas kuulutati välja parimad ehitusprojektid ja parim ehitusinsener

Tööandjate majas kuulutati välja aasta parimad ehitusprojektid ja parim ehitusinsener 

Ehituskonsultatsiooniettevõtete Liidu poolt korraldatud Aasta Ehitusprojekt 2018 konkursi võitjaks kuulutati Arvo Pärdi Keskus hoonete kategoorias ning Tõrva Keskväljak rajatiste kategoorias. Ehitusinseneride Liidu poolt väljaantava tiitli Aasta Ehitusinsener 2018 pälvis Karl Õiger.

Hispaania arhitektide Fuensanta Nieto ja Enrique Sobejano loodud Arvo Pärdi Keskuse hoone ehitusprojekt valmis koostöös Eesti arhitektuuribürooga Luhse & Tuhal OÜ. “Arvo Pärdi Keskus oli meie jaoks väga eriline projekt” ütles Alexandra Sobral (Nieto Sobejano Arquitectos) auhinda vastu võttes. ”Oleme väga rahul kohalike partneritega, arhitektuuribürooga Luhse & Tuhal OÜ ning ehitustöid teostanud Ehitustrust AS-ga”, lisas ta.

Alexandra Sobral, Ra Luhse, Arvo Pärdi Keskus

Alexandra Sobral, Ra Luhse, Arvo Pärdi Keskus

“Pärdi Keskuse projekteerimist ja ehitamist iseloomustas suurepärane koostöö Hispaania arhitektidega. Tulemuseni jõudmine nõudis kõigilt maksimaalset pingutust”, ütles Ra Luhse. ”Kindlasti lähevad minu kiidusõnad ka tellijale”.

Ka rajatiste kategoorias võitjaks tulnud Tõrva Keskväljaku puhul jätkus projekteerijatel kiidusõnu nii tellija kui ehitaja aadressil. “Ilusad asjad tulevadki keeruliselt, kuid nad on seda väärt”, lausus Ott Alver (Arhitekt Must OÜ). “Tellija oli 100% pühendunud”, lisas Alver. Objekti peaprojekteerija Novarc Group AS juht Kaitis Väär kiitis kogu projektimeeskonda ning ehitustöid teostanud Merko Ehitus Eesti AS-i.

Tõrva Keskväljak - Novarc Group, Arhitekt Must

Tõrva Keskväljak – Novarc Group, Arhitekt Must

Samas anti üle ka Aasta Ehitusinsener 2018 tiitel, mille pälvis Laululava kõlaekraani restaureerimisprojekti ning raamatu “100 aastat TTÜ ehitusinsenere” eest tunnustatud ehitusinsener Karl Õiger.  “Tiitli saamine on mulle meeldiv üllatus” ütles Õiger.

Karl Õiger, Aasta Ehitusinsener

Karl Õiger, Aasta Ehitusinsener

Majandus-ja Kommunikatsiooniministeeriumi poolt väljaantava eriauhinna “Parim BIM koostööprojekt 2018” pälvis Viimsi Riigigümnaasiumi hoone, mille peaprojekteerijaks on Novarc Group AS ning arhitektuurse lahenduse loojaks KAMP Arhitektid OÜ. “Soovime eriauhinna väljaandmisega tunnustada parimat mudelis teostatud ehitusprojekti ning seeläbi ergutada digiehituse arengut”, ütles Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Rene Tammist auhinda üle andes. “Sel aastal on meil ka teine auhind – see on 4D, 5D eriauhind, mille pälvivad Merko Ehitus Eesti AS ja Arhitektuuribüroo Pluss OÜ Noblessneri kvartali Staapli hoonete projekti eest”, lisas minister.

Eriauhind Parim BIM koostööprojekt - Viimsi Riigigümnaasium

Eriauhind Parim BIM koostööprojekt – Viimsi Riigigümnaasium

Kahe liidu poolt ühiselt korraldatud auhinnagalal õnnitleti lõppvooru jõudnud nominente. Aasta Ehitusprojekti hoonete kategoorias olid nendeks Arvo Pärdi Keskus, EKA uus hoone (KUU arhitektid), Noblessneri kvartali Staapli hooned (Arhitektuuribüroo Pluss OÜ ja Merko Ehitus Eesti AS), Viimsi Riigigümnaasium (KAMP Arhitektid ja Novarc Group AS) ning Metsä Wood kasevineeritehas (Sweco Projekt AS). Rajatiste kategoorias Haabersti ristmik (K-Projekt AS), Tõrva keskväljak, Pöörise Arhitektoon (Nord Projekt AS), Koidula ja Jannseni väljak (TajuRuum OÜ) ning Pirogovi plats ja park (Roadplan OÜ).

Aasta Ehitusinseneri kategoorias pälvisid tunnustuse nominendid: Karl Õiger (TalTech emeriitprofessor), Andres Läänesaar (Inseneribüroo Pluss OÜ peakonstruktor), Maari Idnurm (Ekspertiis ja Projekt OÜ ehitusinsener) ja Jaano Tootsi (Ehitustrust AS projektijuht).

Parima ehitusprojekti valinud žürii esimees Valter Napitsa sõnul nõudis parima projekti väljaselgitamine žüriilt pikka omavahelist mõttevahetust. “Erinevaid hindamiskriteeriumeid arvestades sai määravaks osapoolte vaheline koostöö, mis väljendus tellija rahulolus ning ehitaja hinnangus”, ütles Napits.

“Hea hoone valmimiseks on tarvis tugevat projekteerimismeeskonda, teadlikku tellijat ning pädevat ehitajat. Konkursil võidu toonud arenduste puhul olid need tingimused parimal moel täidetud”, lisas Ehituskonsultatsiooniettevõtete Liidu tegevjuht Kalle Karron.

“On tore tõdeda, et Aasta Ehitusinseneri konkursile esitati 12 kandidaati, kelle seas oli nii projekteerijaid, projektijuhte kui ka omanikujärelevalve tegijaid. Lisaks erialasele professionaalsusele toodi kandidaatide juures välja ka rida isikuomadusi, mis on olulised hea tulemuse saavutamiseks – süsteemne tegevus, eesmärgile pühendumine, põhjalikkus, hea suhtlemisoskus, operatiivsus, innovatiivsus, soov end pidevalt erialaselt täiendada”, lausus Ehitusinseneride Liidu tegevdirektor Tiia Ruben.

 

Aasta parimat ehitusprojekti ja parimat ehitusinseneri valisid liidud kuuendat korda. 

Fotode autor on Raul Mee.