Aasta noor ehitusinsener 2021 ja Aasta ehitusinsener 2021

23. 11 2021 kuulutati Kultuurikatlas välja “Aasta noor ehitusinsener 2021” ja “Aasta ehitusinsener 2021”

Aasta ehitusinsener 2021 on AHTI LÄÄNE


Estkonsult OÜ tegevjuht

Aasta noor ehitusinsener 2021 on MARTIN TALVIK

Martin ei saanud isiklikult auhinda vastu võtma tulla, kuna viibib Kaitseväe lisaõppekogunemisel “Okas”

Õnnitleme tiitlisaajaid!

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium
Pressiteade
24.11.2021

Ehituskonverentsil jagati aasta parimatele auhindu ning räägiti ehitusharidusest

Eile aset leidnud ehitussektori virtuaalsel konverentsil „Ehitus 2022+: E-horisont” arutleti, milline on ehitus- ja arhitekuurivaldkonna hariduse tulevik ning kuidas äratada noortes valdkonna vastu rohkem huvi. Samuti kuulutati ehitusauhindade galal välja sektori aasta säravaimad tegijad ja projektid.

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas lausus, et ehitusvaldkond on pidevalt nagu Ameerika mägedel, kus olukord on pidevalt kiires muutumises. „Igas olukorras kiirelt kohanemiseks peab ehitus muutuma järjest targemaks ning see muutus peab algama targematest tellijatest, kusjuures riik peab siin kindlasti näitama eeskuju,“ sõnas ta. „Ehitus ja materjalid kallinevad ning esineb tarneprobleeme, mis kõik viitab sellele, et kui hakatakse ehitama, tuleb enne väga hästi läbi mõelda, mida tahetakse ja kuidas tahetakse.“

Aasa sõnul on äärmiselt tänuväärne töö, mis ehitussektor on viimastel aastatel koos teadlaste ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumiga sektori arendamiseks teinud. „Olen täiesti kindel, et see kannab tulevikus vilja ning saame targemaks nii tellijana, projekteerijana, ehitajana kui ka hiljem nende hoonete kasutajatena,“ ütles minister.

Tallinna Tehnikaülikooli ehituse ja arhitektuuri instituudi professor Irene Lill rõhutas konverentsil kvaliteetse lähteülesande olulisust ning märkis, et oluline osa ehitushariduses on ka näiteks kultuuril, eetikal ja filosoofial. „Kõik kõrgelennulised hooned peavad kuidagi ka püsti seisma, sest kui paneme vundamendiks neli telliskivi ja hakkame sinna peale õhulossi ehitama, kukub see kokku. Selleks, et see ei juhtuks, on vaja väga head vundamenti nii hoonele kui ka haridusele,“ sõnas Lill.

Konverentsi peaesineja astus üles Frankfurdis tegutsev eksperimenteeriv arhitekt Achim Menges, kes rääkis arhitektuuri uudsest kultuurist, mis loob disaini, inseneriteaduste ja sotsiaalteaduste vahele ennenägematuid seoseid. Hariduse, noorte ja innovatsiooni teemadest inspireerituna astusid lavale ka erinevad kodumaised eksperdid.

Konverentsi teises pooles toimus ehituse aastaauhindade gala, kus andsid MKM, erialaliidud ja Digitaalehituse klaster üle 2021. aasta auhinnad:

  • Aasta ehitaja – Ahti Kala, Embach Ehitus OÜ projektijuht
  • Aasta ehitusinsener – Ahti Lääne, EstKonsult OÜ tegevjuht
  • Aasta noor ehitusinsener – Martin Talvik, TTÜ liginullenergia hoonete uurimisrühma spetsialist, Rotermanni Ajamaja tööjuht Nordecon AS-is
  • Aasta ehitusprojekt (hoone) – Rotermanni ajamaja; Nordecon AS, KOKO arhitektid OÜ
  • Aasta ehitusprojekt (rajatis) – Admiralisild; EstKonsult OÜ, Plein06 architects, SIA Witteveen+Bos Latvia
  • Aasta innovatsiooniprojekt – Rapla riigimaja rekonstrueerimine; Nordlin Ehitus
  • Aasta tegu – Eesti Rahvusraamatukogu rekonstrueerimise projekteerimine; Riigi Kinnisvara AS, Sirkel & Mall
  • Digiehituse tulevikutegija – Kerdo Kütt, TTÜ
  • Tark tellija (hoone) – Riigi Kinnisvara AS Tabasalu gümnaasiumihoone tellimisel
  • Tark tellija (rajatis) – OÜ Oisu Biogaasijaam

Esmakordselt andsid MKM, Rahandusministeerium, kõrgkoolid ja erialaliidud ühiselt välja targa tellija auhinna, millega tunnustakse avaliku ja erasektori pädevaid tellijaid, kes väärtustavad koostööd ja innovatsiooni ning annavad juba hanget ette valmistades panuse ehituskultuuri tõstmiseks. Ehituse asekantsleri Jüri Rassi hinnangul parandavad tellija targad otsused kogu töövõtuahela kvaliteeti. “Edaspidi on targa tellija oluliseks mõõdupuuks väärtus- ja koostööpõhiste hangete rakendamine,” sõnas ta.

Koguni nelja objekti meeskonnad esitasid targaks tellijaks hoonete kategoorias Riigi Kinnisvara AS kandidatuuri. Žüriisse kuulunud Eesti Ehitusettevõtjate Liidu tegevdirektor Indrek Petersoni sõnul on Tabasalu gümnaasium Riigi Kinnisvara ASi tellitud objektidest targa tellija musternäidis, sest parima lõpptulemuse saavutamiseks kaasati varakult hoone tulevasi kasutajaid ja ruumiloome eksperte ning korraldati arhitektuurivõistlus. „Tänu väga asjatundlikule lähteülesandele valmis suurepärase asukohavalikuga mitmekülgne koolihoone,“ märkis ta. „RKASi kogemust ja kompetentsi tellijana hinnatakse Eestis üleüldse kõrgelt ja seda ka mitmete teiste projektide näitel.“

Konverentsi korraldasid Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, Eesti Ehitusinseneride Liit, Eesti Ehituskonsultatsiooniettevõtete Liit, Eesti Arhitektide Liit, Eesti Ehitusettevõtjate Liit ja Digitaalehituse klaster.

 

Konverentsi fotod: https://drive.google.com/drive/folders/1yYmVbD-eVkwiyESDkKjwrhR8b_4KjloQ?usp=sharing. Fotode autor Raigo Pajula.

Otseülekande salvestus: https://eehitus.ee/ehitus-2022/

 

Lugupidamisega

Kadri Laube
MKM, avalike suhete osakonna nõunik

kadri.laube@mkm.ee
625 6372